mExpo kerrattuna kuvin ja miettein

mExpo-logo vaalealla taivastaustalla ja alareunassa vihreä ruoho. Teksti: Kävitkö vai jäikö väliin? Katso kuvat ja mietteet.

Toivoimme aurinkoista kevätsäätä ja runsasta kävijäjoukkoa mExpoon – ja vaikka sää ei aivan suosinut, Chef Mikan makkarakestit reggaemusiikin tahdissa toivat lämpöä harmaaseen päivään. Lopulta odotuksemme ylittyivät reippaasti! Suuri kiitos kaikille upeasta messutunnelmasta, mieleenpainuvista kohtaamisista ja laajasta kiinnostuksesta.

Tapahtumasta on vierähtänyt jo tovi, mutta kevät on viimein sulattanut ulkoisen kohmean – ja samalla olemme koonneet sekä pienen kuvagallerian tunnelmapaloista että ajatuksiamme mExpon annista. Ennen kuin sukelletaan niihin, haluamme vielä kerran kiittää kaikkia mExpo-kävijöitä sekä mukana olleita kumppaneita ja päämiehiä – teidän ansiostanne tapahtuma onnistui yli odotusten.

msonicin henkilökuntaa, kumppaneita ja päämiehiä ruokailemassa ravintolassa.

Muutamia mietteitä mExposta

Jo ISE:ssä erityistä huomiota herättänyt Chauvet Professionalin Strike V keräsi runsaasti kiinnostusta Amy Kerrin esityksen myötä. Tiltattava strobo/pesuri sähköstaattisella frostilla ja stealth-suodattimella osoittautui yhdeksi valopuolen magneetiksi. IP65-luokituksen myötä aivan uudenlaiset visuaalit ovat nyt mahdollisia myös ulkosalla.

Swissonin XMT-500 -testeri hädin tuskin ehti levätä, kun Thomas Gottschlich esitteli sitä käytännössä tauotta. Ei ole lainkaan ihme, että kyseinen testeri alkaa löytyä lähes jokaisen esitysvalaistuksen ammattilaisen vyöstä tai tarvikelaukusta ympäri maailman. Ai, etkö ole vielä tutustunut? Anssi Mattilan kautta voit tehdä sinunkaupat.

DirectOutin Prodigyn kimpussa parveili melkoinen määrä kiinnostuneita, ja tuotteesta järjestettiin mExpoa seuraavana päivänä vielä kattava koulutus Claudio Scavazzan johdolla. Prodigy on varsin monipuolinen laite, eikä suinkaan pelkkä matriisi eri audioformaateille – Antti Tuoriniemi kertoo mielellään miksi.

AFM (Adamson Fletcher Machine) kiinnosti erityisesti teatteriväkeä, ja käyttöliittymän selkeys sai paljon kiitosta. AFM:n luona riitti kokeilijoita lähes koko päivän, ja ohjelmisto avautui nopeasti myös niille, joille se oli täysin uusi tuttavuus.

Huomasiko muuten kukaan, että toimiston puolella tanssittiin iltapäivällä polkkaa? Ainakin jalat läpsyttivät tahtia ja päät nyökkäilivät mukana, kun Markus Venehsalo esitteli Universal Audion UAFX-pedaalien kirjoa nerokkaalla tilutteluversiollaan Säkkijärven polkasta.

Vaikka Black Boxin presentaatioissa tuotteet tulivat tutuiksi kyvyiltään ja ominaisuuksiltaan, myös niiden taustateknologia ja komponenttivalinnat avautuivat kuulijoille. StageSmartsin Tristan Brouwerin esityksessä selvisi esimerkiksi, miksi hydraulis-magneettiset vikavirtasuojakytkimet päihittävät lämpö-magneettiset. “Noh?” kysyt. Vastaan: “Haluatko 16 A ryhmästä oikeasti sen nimellisvirran ulos lämpöjen kohotessa – vai tyydyttääkö vajaat 10 A?”

msonicilla haluamme varmistaa, että asiakkaillamme on tarvittava tieto valita tuotteita, joilla oikeasti saa mitä tilaa – muun muassa siksi näitä tapahtumia järjestämme.

mExpo linssin läpi dokumentoituna